הוכבאום יוסי

נולד בדגניה בכ’ט תשרי תשכ’ד11 באוקטובר 1963נפטר בכ’ג תמוז תשס’א14 ביולי 2001

בהיות יוסי בן 13 נפטר שלום אביו ויוסי נשאר עם אמו אילנה ושתי אחיותיו חנה ושיר.

עוד בצעירותו נמשך לעבודות הקשורות בטבע. כנער בצריפיה עבד בפינת החי ולאחר מכן החל לעבוד בלול והתמיד בו שנים אחדות. התערה בכל עבודה שעבד, והמומחיות שרכש באה לידי ביטוי בתפקיד שלקח על עצמו – דובר הענף בעלון.

בנובמבר 1982 התגייס לצבא לפלוגת בני משקים וחלק ניכר משירותו העביר על אדמת לבנון שסועת הקרבות.

בנובמבר 1985 השתחרר מצה”ל וחזר למשק ואל החקלאות שכה אהב. תחילה עבד בבננות, משם עבר לתמרים ולבסוף השתקע בפרדס.

בסוף 1986 יצא לשנת חופש, חזר לפרדס והתמיד בו עד 1990.

יוסי היה מעורב מאוד בחיים הפוליטיים. לאחר ששב משנת חופש שנייה ב-1992 הצטרף למסע הבחירות של אלי גולדשמידט כנהגו הפרטי… ואולי זה סמלי: המחלה הקשה שסבל ממנה בשנים האחרונות החלה בעקבות אירוע פוליטי – הסימנים הראשונים הופיעו יום אחד בדיוק לאחר רצח רבין.

בשנים האחרונות החמירה המחלה וגרמה לו ייסורים רבים. במשך 6 שנים נלחם עד שנכנע.

לאורך השנים הרבה להביע בעלון הקבוצה את דעותיו, השזורות תמיד בחוט דק של הומור וחריפות מעודנת.

מספרת אמו אילנה:

“יוסי חלה במחלת “לופוס”, מחלה נדירה. ביום פטירתו, בעודי יושבת ליד מיטתו, מביטה אל פניו היפים והרגועים, יודעת שנגאל מסבל – עמדה עלי קבוצת רופאים שדחקה בי לחתום על נתיחה שלאחר המוות. הייתי נבוכה ולא ידעתי מה יוסי היה רוצה. הסתכלתי עליו והוא כאילו נתן אישור לבקשה. הסכמתי. ימים רבים הסתובבתי באי שקט ובהרגשה שאולי לא עשיתי נכון, עד ליום בו נכנסתי לחדרו של יוסי ובין חפציו מצאתי כרטיס תורם של “אגודת אדי”, האגודה לקידום ההשתלות בישראל. התעודה הייתה מתאריך 14.10.1996. ואז נרגעתי, הבנתי שיוסי היה מאשר את חתימתי”.

מה אומרים על אדם שחי 37 שנים? קשה לטבוע חותם היסטורי בזמן כה מועט. יוסי לא עסק מעולם בטווית היסטוריה. ההיסטוריה שלו היתה הדברים שאמר, הסיפורים שסיפר ואלה שסופרו אודותיו, והם יישארו אחריו כמצבה חיה.

יהי זכרו ברוך.

התחברות אל האתר
דילוג לתוכן